Merhaba,

Sosyal Sorumluluk Platformu’na hoş geldin. Bu sayfada sana proje sayfanı nasıl hazırlaman gerektiği konusunda bazı bilgiler sunacağız.

SSP, ödül bazlı kitle fonlama sistemini temel alan bir kaynak geliştirme platformudur. Bu sebeple, proje başarılı olması için kitle fonlama sisteminin nasıl çalıştığını anlaman çok önemlidir. Proje sayfanı hazırlamadan önce hem yerli hem de yabancı kitle fonlama sitelerindeki başarılı projeleri incelemeni öneririz.

Buraya kadar netsek şimdi SSP üzerinde proje sayfanı nasıl hazırlayacağın konusunda sana bazı detaylardan bahsedelim. Aşağıda adım adım sana yol göstermeye çalışacağız.

Sana bir e-posta geldi ve proje başvurun kabul edilmiş ise; proje detaylarının bulunacağı tanıtım sayfasını hazırlamak için Proje Tanıtım Sayfası Hazırlama Editörün aktif hale gelir.

 

Örnek Proje Sayfası İçin Tıklayınız

 

1. Ön Onay Alan Projeni Bulmak

 1. Üye girişi yap ve sekmelerden 'Ön Onay Alanlar' sekmesini tıkla.
 2. Açılan sayfadan “Güncelle” butonuna tıklayarak sayfasını hazırlamak istediğin projenizi seçin.

 

2. Proje Profili

 1. Projenin adını gir. Proje adının 5 kelimeyi geçmemesine dikkat et.
 2. Projenin yer alacağı kategorileri seç. Kategoriler Birleşmiş Milletler tarafından belirlenmiş Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından oluşmuştur. Projenin bu amaçlardan en az 1 tanesine hizmet ediyor olması gerekmektedir.
 3. Projenin yürütüleceği lokasyonları seç.
 4. Projen ile ilgili tüm sosyal medya linklerini ve web sitesi adresini doğru olarak gir. (Linkleri kopyalayıp, tarayıcında kontrol ediniz.) Projenin sosyal medya hesapları yoksa mutlaka oluşturup ilgili linkleri bu alana ekle. Projenin tanıtımı için bu konu çok önemlidir.
 5. Genişliği 900 piksel, yüksekliği 675 piksel boyutlarında olacak projenin ilk görselini buraya ekle.
 6. Tüm bilgileri girdikten sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna bas.

 

3. Proje Detaylandır

 1. Projeni tanıtan en az 1, en fazla 4 dakikalık bir videonun, yayınladığınız platformdaki (youtube, vimeo, vb.) linkini buraya yaz ve “Yükle” butonuna bası. Proje videosu projenin en önemli içeriğidir, bu yüzden projeni mümkünse kendi ağzından en iyi şekilde anlattığından emin ol.
 2. Diğer görselleri Görsel sekmesini tıklayarak yükle.
 3. Hazır olduğuna eminsen “Kaydet ve İlerle” butonuna bas.

 

4. Fonlama Bölümü

 1. Proje Sahibinin niteliğini seç.
 2. Yaptığın bütçeye göre talep ettiğin fon miktarını gir.
 3. Projenin gereken fonu ne kadar sürede toplayacağına dair 30-60-90 gün tercihlerinden birini seç. Fon miktarından bağımsız olarak ortalama projesi süresi 60 gündür.
 4. Sayfanın geri kalan kısmında senden istenen bilgileri eksiksiz gir.
 5. Hazır olduğuna eminsen “Kaydet ve İlerle” butonuna bas.

 

5. Görsel ve Video Ekleme

 1. Projen ile ilgili galeride yer almasını istediğin diğer videoları buradan yükleyebilirsin.
 2. Projen ile ilgili galeride yer almasını istediğin diğer görselleri buradan yükleyebilirsin.
 3. Hazır olduğuna eminsen “Ödül Oluştur” butonuna bas. Ödül örnekleri için platformda yayınlanan diğer projeleri inceleyebilirsin. Bu örneklerden ilham alarak kendi projene özgü ve özgün ödüller geliştirebilirsin. Projeye özel ödüller projenin başarı şansını arttıracaktır.

 

6. Ödül Ekle

 1. Her proje için 4 farklı ödül oluşturman gerekmektedir.
 2. Ödül Adını en fazla 2-3 kelime ile yaz.
 3. Bu ödül için istediğin destek tutarınız yaz.
 4. Bu ödülden kaç destekçiye vermek istediğin belirleyerek adedini yaz.
 5. Ödül ile ilgili 5-7 kelimeyi geçmeyecek bir açıklama yap.
 6. Taahhüt ettiğin ödülü fonlama başarılı olursa kaç gün sonra teslim edeceğini buraya yaz. Destekçilerinin motivasyonu için bu sürenin 60 günden fazla olmamasına dikkat et
 7. Ödül somut bir ödül ise adresin gerekli olduğuna dair Evet'i, eğer ödülü e-posta ile gönderebiliyorsan ve soyut bir ödül ise Hayır'ı tıkla.
 8. Hazır olduğuna eminsen “Kaydet” butonuna basınız ve diğer ödülleri eklemek için işlemi tekrarla.
 9. Toplam ödül miktarı ile bu ödüllerin değerinin çarpımı en az talep ettiğin bütçe kadar olmalıdır. Örnek bir hesaplama yapacak olursak. Talep ettiğin bütçe 10.000 TL, 1. Ödülün 50 TL, 2. Ödülün 100 TL, 3. Ödülün 250 TL, 4. Ödülün 500 TL ise ödül sayıların aşağıdaki gibi olabilir.

Ödül 50 TLx30 adet= 1.500 TL

Ödül 100TLx20 adet= 2.000 TL

Ödül 250TLx10 adet= 2.500 TL

Ödül 500TLx8 adet= 4.000 TL

Toplam 10.000 TL

 

7. Ön izleme ve Yayınlama

 1. Tüm gerekli alanları doldurup, eklemek istediklerini bitirdikten sonra, mutlaka “Ön İzleme” yaparak yayınlandığında nasıl göründüğünü gör. Eğer değiştirmek istediğin alanlar var ise sekmelere tıklayarak düzeltmeleri yap. Ayrıca projeni yayınlamadan önce diğer proje sayfaları ile kıyaslayarak kontrol et.
 2. Eminsen “Onaya Gönder” butonunu tıklayarak bize gönder.

 

Proje Sayfası Hazırlama Hakkında Bazı Tüyolar...

Öncelikle, hazırladığın sayfada bulunmasını istediğin çizim, video, logo, grafik ve görselleri hazırlayarak başlamalısın. Ardından bu proje fon toplayabilmek için vermek zorunda olduğun ödülleri belirlemek için platformda yayınlanan projelerin ödüllerini incele ve esinlenerek, ödüllerini (satarak gelir elde edeceğin somut veya soyut her şey) projene özgün olarak belirle.

Projenin platformumuzda yayına alınması ve destek toplayabilmen proje sayfanın gücüne bağlıdır. Bu nedenle;

 1. Fotoğraf, video, çizim ve metinleri artırmanı öneririz. Bilgi, fotoğraf, çizim, detay içeren güçlü bir proje sayfası hazırla. Projen ne kadar net olursa destekçiler destek olma konusunda o kadar sıcak olur.
 2. Projene destek olacaklara neden sana destek olmaları gerekliliği ile ilgili metinlerin bulunması çok önemlidir. Kendini her zaman destekçilerinin yerine koy. Sen olsan bu proje ile ilgili ne bilmek isterdin ve seni bu projeye destek olmaya ne ikna ederdi diye düşün.
 3. Rakiplerin veya benzer projeler mutlaka vardır. Onları araştırıp, inceleyerek projeni geliştir.
 4. Fotoğraf, video ve metinler mümkün olduğunca projen ile ilgili olmalıdır.
 5. Proje bütçeni gerçekçi hazırla. Ülkemizde kitlesel fonlama son derece yeni bir konudur. Talep ettiğin bütçenin çok yüksek olması ve gerçekçi olmaması şansını azaltır. Önemli bir husus da projene dair tüm bütçeyi talep etmek yerine seni projeye başlatabilecek bütçelerin talep edilmesidir.
 6. Platformumuzda ‘Ya hep Ya hiç Finansman Modeli’ uygulanmaktadır. Dolayısı ile hedeflenen tutara ulaşılamadığı zaman yapılan destekler sana aktarılmaz. Bu yüzden projen için gereken minimum başlangıç desteği talep etmen senin için daha akılcı olacaktır. Açıklamalara da bütçe kalemlerini ve neye ne kadar harcayacağını yazman seni desteklemek isteyenlere güven verecektir.
 7. Sayfanda projeyi gerçekleştireceğiniz ekibin hakkında bilgi vermenizi öneriyoruz. Ekibin yok ise bir ekip kurman başarı şansını artırır. Proje ekibini, fotoğrafları ile tek tek tanıtman önemlidir.
 8. Destek verecekler sunduğun ödülleri satın alarak destek vereceklerdir. Lütfen vereceğin ödülleri diğer projelere bakarak ödül bölümünde düzenleyiniz. Kendi projene özgün ödüller olması şansını artıracaktır.
 9. Bir kamera karşısına geçerek projeni kendi ağzınızdan samimi bir şekilde 2-4 dakikalık bir video ile anlatabilirsin. Birden çok deneme yaparak en uygun bulduğunu kullan. Videoda kısaca kendini tanıtıp projen hakkında bilgiler ver. Ne yapmak istediğini ve nereye ulaşmak istediğini belirtip, insanları sana destek olmaya ikna edecek nazik cümleler kur. Kitleler sana, ekibine ve projene güven duymalı. Bu özellikle sosyal medya tanıtımlarını yaparken dikkat çekmene yardımcı olacaktır. Unutma ki ne kadar bilgi paylaşırsan kitlelerin projeni anlaması ve desteklemesi o ölçüde mümkün olur.

Herhangi bir yardıma ihtiyacın olursa lütfen bizimle info@sosyalsorumluluk.org ‘dan çekinmeden temasa geç. Sana yardımcı olabilmekten mutluluk duyarız.

Sayfanın hazır olduğuna inandığın anda ‘Yayınla, butonunu kullanarak tanıtım sayfanı yayınlamak için son adımı atarsın. Editörlerimize ulaşan proje sayfan son bir kontrolden geçer ve uygun bulunursa kısa bir sürede Beğeniye Sunulanlar bölümünde yayınlanır. Eksiklik gördüğümüz takdirde sana bir e-posta ile sorunları bildiririz ve düzeltmeleri yapabilmen için ön onay alanlar bölümüne göndeririz.